Projekto UPYNĖS veiklų arealas apima per Kauną tekančias upes, miesto krantus ir jo upelius – jį tyrinėjame kartu su miesto bendruomenėmis, kurios turi (arba nori surasti ir/arba geriau suprasti) asmeninį santykį su upėmis (upeliais) ir paupiais. Pagrindinė šių tyrimų priemonė – ekspedicija, leidžianti naujomis akimis susipažinti su supančia aplinka ir atrasti mums dar neįprastas teritorijas, objektus, tuo pačiu surandant ir asmeninį santykį su erdve.

Ekspedicija – tai konkretų tikslą ir paskirtį turinti tiriamoji išvyka arba kelionė, kurios metu yra siekiama kažką surasti, atrasti, ištirti, susieti, supažindinti ir t.t. Ekspedicijas įprastai rengiame siekdami pažinti naujas teritorijas, aplankyti žmogaus ir gamtos objektus, giliau suvokti kraštą. Dažniausiai pasibaigus ekspedicijoms praplečiame savo žinojimo ribas, surenkame įvairius duomenis ir/arba radinius, pagal kuriuos galime daryti įvairias išvadas apie pasaulį ir mus pačius jame. Ekspedicija taip pat gali būti ir kūrybinė – jos metu yra vykdomos kūrybinės paieškos, aplinkos stebėjimas/fiksavimas, sukuriami meno bei kitokie objektai.

Praėjusiais metais, projekto UPYNĖS metu, ekspedicijos su kauniečiais jau vyko 6-ų mažųjų miesto upelių vagose, kurių metu ekspedicijų komandos rinko įvairius upeliuose rastus radinius (šiukšles, daiktus, gamtos elementus), be žodžių pasakojančius apie miestišką, gamtinį ir žmogaus susidūrimą upeliuose. Apie 300-us šių objektų galima rasti radinių galerijoje.

Šiemet sugrįžtame į 3-is pernai jau aplankytus Kauno upelius, kuriuose rengsime ne tik žvalgomąsias, bet ir kūrybines ekspedicijas – jų metu bandysime suprasti upelių funkciją miesto urbanistiniame audinyje bei rasti kūrybinius būdus, kaip ekologinėmis priemonėmis upelius priartinti prie miesto, tuo pačiu užtikrinant jų gamtinę darną.

Visos miesto dalys turi paskirtį ir savo taisykles: gyvenamieji rajonai, parkai, prekybinės ir industrinės teritorijos, gatvės, šaligatviai, geležinkelio bėgiai. Tačiau mieste galima aptikti ir tarsi niekam nepriklausančių, apibrėžtos paskirties neturinčių, sunkiai prieinamų teritorijų – „pilkųjų miesto zonų“, vienos kurių yra miesto upeliai. Jų kaimynystėje yra įsikūrę fabrikai, garažai, daugiabučiai, šalia vyksta eismas. Deja, bet būdami miesto šešėlyje, upeliai yra naudojami kaip savartynai – tai privati, mažai kieno lankoma zona, kurią dalis žmonių naudoja atsikratyti atliekoms. Dalis iš iki šiol aplankytų upelių yra ypač užversti šiukšlėmis, apstatyti nelegaliais statiniais, į juos suvesti įvairūs neaiškių nuotekų vamzdžiai… Todėl kūrybinių ekspedicijų TIKSLAS – surasti galimybes ir būdus žmonėms pažinti šiuos upelius, padaryti juos labiau matomais ir aktualiais, tokiu būdu skatinant didesnį visuomenės susidomėjimą gamtine aplinka mieste ir jos puoselėjimą.

3-ų kūrybinių ekspedicijų po Kauno upelius metu dalyviai ne tik atras nematytus miesto vaizdus, bet ir kurs kūrybinius scenarijus bei realizuos idėjas, kaip atkreipti visuomenės dėmesį į “pilkosiose zonose” pamirštus upelius ir paskatinti miestiečius puoselėti juos supančią aplinką. Kiekvienam upeliui yra skiriamos dvi ekspedicijos dienos dviejų savaičių laikotarpyje: žvalgomoji ir kūrybinė išvykos.

– Sėmenos upelis – rugpjūčio 28 d. ir rugsėjo 4 d.*
– Girstupio upelis – rugsėjo 11 d. ir rugsėjo 18 d.*
– Veršvos upelis – rugsėjo 25 d. ir spalio 2 d.*

* Ekspedicijų datos gali kisti dėl oro sąlygų.

PIRMAS SUSITIKIMAS: ekspedicijos komanda eis upelio vaga arba šalia, pakrante, žemėlapiuos upelio trasą bei teritoriją ir ieškos lokacijų galimiems kūrybiniams sprendimams. Gali tekti eiti įvairia danga, taip pat brautis per žolynus, bristi per vandenį, pasilipėti į šlaitus, todėl dalyvių prašysime dėvėti drėgmei atsparius drabužius ir tinkamą apavą bei turėti asmenines apsaugos priemones. Kūrybos ir žemėlapiavimo įrankius suteiksime mes.

Susitikimo trukmė – 2-3 val.

ANTRAS SUSITIKIMAS: kūrybinių-ekologinių sprendimų kūrimas gamtoje naudojant ekologiškus architektūros ir žemės meno principus. Dalyvių prašysime dėvėti drėgmei atsparius drabužius ir tinkamą apavą bei turėti asmenines apsaugos priemones. Kūrybos įrankius suteiksime mes.

Susitikimo trukmė – 2-3 val.

Kviečiame registruotis čia:
https://forms.gle/9hxyGTKfN38CusxK9

Užsiregistravus, informaciją apie susitikimo vietas ir tikslų laiką bei ekspedicijos dalyvio atmintinę gausite el. paštu.

Renginio metu bus laikomasi visų aktualių SAM rekomendacijų dėl COVID-19 pandemijos.