[Old town]

L. L. Zamenhof street warehouse

Address:
L. Zamenhofo st. 4 / 6
Year of build:
19th c. 2nd half
Period:
Russian Empire
Type:
warehouses

(THIS TEXT IS IN LITHUANIAN ONLY)

Pirmosios žinios apie sklypo užstatymą mus pasiekia iš pirmosios XIX a. pusės – 1840 m. sandėlio vietoje buvo arklidės. Gyvėjant prekybai Nemunu, ant šio statinio iki 1860 atsirado antrasis aukštas ir jis buvo rekonstrutoas į sandėlį: tyrimai atskleidžia, kad pirmasis prekių kėlimo mechanizmo bokštelis buvo šiaurinėje pusėje ir tik antrojoje šimtmečio pusėje šis buvo perkeltas į vakarinę pastato dalį. Šiaurinėje dalyje, tuo tarpu, prie sandėlio buvo priblokuotos gyvenamosios patalpos. Manoma, kad tuo metu susiformavusi pastato išvaizda išliko iki pat tarpukario laikotarpio, ką atliepia ir iš tada mus pasiekiančios pirmosios pastato fotografijos. Amžių sandūroje sklypas priklausė miestiečiui Svolkenijui – čia buvo medinis gyvenamasis namas, sandėlis, kiaulidės, ledo rūsys, o trečiojo dešimtmečio viduryje čia taip pat buvo pastatytas geležies sandėlis. 

Sovietmečiu statinys naudotas sandėliavimo reikmėms, tačiau subjaurota senoji jo išvaizda: išdidintos langų ertmės, vartai perdaryti, o pagrindinės bokštelio dalies neliko. 1993 m. įvykdyta sandėlio rekonstrukcija, šį pritaikant administracinėms reikmėms (projekto autorė Loreta Janušaitienė, projektui vadovavo Nijolė Švėgždienė). Išorės išvaizda buvo atstatyta artima tai, kokia ši buvo nuo ~1860 metų.  Atliekant architektūrinius tyrimus, aptiktas bokštelio medinės konstrukcijos fragmentas, tuo tarpu likusi šio dalis buvo atkurta vadovaujantis autentiškų vidaus konstrukcijų pjūviu, bei panaudojant šiandien jau sunykusio Palangos gatvėje esančio sandėlio pakėlimo mechanizmo analogija. Tyrimo metu buvo aptikti visų antrojoje XIX a. pusėje buvusių sandėlio langų fragmentai, pagal kuriuos buvo nustatyta šių vieta bei buvę gabaritai. Iš kiemo pusės I a. yra atidengti seniausios pastato istorijos dalies liudininkai – autentiški nedideli buvusių arklidžių langai. Pastatas šiandien yra  naudojamas Kauno miesto muziejaus reikmėms.

We thank architect Loreta Janušaitienė for the information

» Virtually recreated historical objects are partially simplified and may not fully correspond to the real past or present situation. When preparing the models, available iconography and surviving fragments of buildings were used to present a general picture of these objects.

» Do you have questions or suggestions? Write to us at teka.krantine@gmail.com

© 2024 All rights reserved. No part of this site may be reproduced in whole or in part in any manner without the permission of the copyright owner. Privacy policy